sypialnia

Marzy Ci się spójna kolekcja mebli drewnianych w Twojej sypialni? Ciepły styl? Klasyczna forma? Nowoczesna stylistyka?

Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj kolekcję mebli Romance.

Sypialnia: Dlaczego jest ważna?

Sypialnia to miejsce, w którym nasz organizm odpoczywa i regeneruje się po długim dniu funkcjonowania. Jedną z najważniejszych zasad dobrego samopoczucia jest spokojny i zdrowy sen. Dlatego też sposób urządzenia sypialni ma ogromny wpływ na to jak odpoczniesz w nocy. Dobrze zaaranżowana przestrzeń pozwoli Ci naładować baterię na następny dzień i poczuć się zregenerowanym oraz zadowolonym.

Jaki pokój wybrać na swoją sypialnię?

Istotne jest, aby sypialnia została usytuowana w najbardziej zacisznym miejscu w Twoim domu. Twój pokój to przestrzeń przeznaczona tylko dla Ciebie i najbliższych. Spełniając zupełnie inne funkcje niż pozostałe pomieszczenia, ma sprzyjać przede wszystkim atmosferze relaksu. Ważne jest, aby okna nie były usytuowane od strony ruchliwej ulicy lub hałaśliwego podwórka.

Aranżacja. Jakie kolory do Twojej sypialni?

Pierwszym etapem urządzania sypialni jest planowanie. Przed podjęciem działań, warto wcześniej je obmyślić. Pomocny może okazać się zbiór inspiracji oraz określony budżet. Zastanów się nad układem pokoju i rozplanuj rozmieszczenie mebli. Rzetelne podejście do tej kwestii, pozwoli Ci łatwiej zrealizować swoją wizję w późniejszych etapach.

Istotne jest, aby rozważyć kolor ścian. Pomalowana na ciemne lub zbyt jaskrawe barwy sypialnia może przytłaczać. Pokój stanie się przyjemną i zaciszną oazą, kiedy zastosujesz w niej jasne odcienie: biele, beże, szarości w przytulnych tonach oraz błękity. Nie musisz jednak ograniczać się do tych konkretnych zaleceń. Najważniejsze jest bowiem jakie kolory oddziałują konkretnie na Ciebie. Być może najlepiej czujesz się wśród zieleni lub odcieni różu i to także jest w porządku. Pamiętaj, że sypialnia jest Twoim miejscem i to Ty powinieneś czuć się w niej najlepiej.

Oświetlenie – jaką rolę odgrywa w Twojej sypialni?

Krytycznym błędem jest planowanie zaledwie jednego punktu światła w całej sypialni. Złym pomysłem jest także wizja zimnego światła, który sprawdza się w miejscach pracy, ale niekoniecznie w pokoju przeznaczonym do odpoczynku. Taka barwa światła pobudza bowiem do działania. Ciepłe światło natomiast wprowadzi Cię w stan błogiego relaksu i będzie sprzyjać zasypianiu. W zależności od wielkości pomieszczenia warto rozplanować lampy wiszące w jednym lub kilku miejscach, tak aby światło docierało do każdego zakątka. Poza oświetleniem górnym, warto postawić także na małe lampki nocne umieszczone przy łóżku. Przydadzą się na przykład przy czytaniu książki. W sypialni świetnie sprawdzą się także kontakty z wbudowanym ściemniaczem, które pozwalają na swobodne regulowanie natężenia światła.

Warto zastanowić się również nad ilością i rozmieszczeniem kontaktów. O ile popularnością cieszą się gniazdka po obu stronach łóżka, o tyle należy wiedzieć, że ładowanie telefonu obok niego nie wpływa korzystnie na sen. Ciągłe powiadomienia i sprawdzanie przychodzących wiadomości zaburza koncentrację i przeszkadza w wypoczynku.

Łóżko, czyli podstawa każdej sypialni.

Najważniejszym meblem w każdej sypialni bezapelacyjnie jest łóżko i wygodny materac. Pozostałe elementy wyposażenia, mogą służyć jedynie jako dodatek. Łóżko to natomiast priorytet, a wybór tego odpowiedniego powinien być przemyślany i niedokonany pochopnie. Istotne jest, aby materac zaspakajał Twoje potrzeby, pozwolił Ci się zrelaksować i porządnie wyspać. Warto osobiście udać się do sklepu meblowego, porozmawiać z doświadczonym sprzedawcom, zasięgnąć jego rady i „przymierzyć” się do materaca, aby być pewnym, że będzie on odpowiedni. Materace dzielą się bowiem na miękkie, półmiękkie i twarde. Który z nich jest właściwy? To kwestia zupełnie indywidualna.

Warto pamiętać, że długość łóżka powinna być o 20cm większa niż Twój wzrost. Przyjmuje się, że szerokość materaca mieści się w granicach 80cm na osobę w łóżku jednoosobowym lub 70cm na osobę w łóżku dwuosobowym. Zakup tego mebla nie powinien wiązać się z oszczędnością. Stelaże wykonane z materiałów imitujących drewno są mniej kosztowne, ale wiążą się z niższą jakością. Należy pamiętać, że łóżko ma być funkcjonalne i służyć przez kilka następnych lat, a im jest ono stabilniejsze tym lepszy będzie Twój sen.

Dodatki – jak dopełnić całość?

Na atrakcyjność sypialni wpływają nie tylko meble, ale przede wszystkim dodatki. Można pokusić się o stwierdzenie, że odgrywają one główną rolę w tworzeniu przytulnego klimatu, bo bez nich aranżacja często wygląda surowo. Warto jednak doboru dodatków nie pozostawiać przypadkowi. W sypialni nie ma miejsca na nieład. Eleganckie ozdobne poduszki, rośliny doniczkowe czy ładne ramki na zdjęcia to tylko niektóre z propozycji, które uatrakcyjnią przestrzeń. W małych pomieszczeniach sprawdzi się także lustro, który optycznie je powiększy. Jeśli cenisz sztukę, warto zastanowić się nad obrazem, niekonwencjonalną grafiką czy ciekawym wzorem. Miłym dodatkiem mogą również okazać się drobne szczegóły takie jak szkatułka na biżuterię, zegarek czy ładnie pachnące świeczki.

Tworząc atmosferę relaksu należy jednak pamiętać, aby wybrane dodatki nie zdominowały całkowicie wnętrza. W sypialni, w której kolor nie wybiega na pierwszy plan, sprawdzą się delikatne i miękkie tkaniny. Pięknie będą prezentowały się wełniane poduszki, koce, dywaniki czy zasłony. W pokoju, w którym kolorystyka sama w sobie jest dekoracją, dodatki najlepiej dobierać, kierując się zasadą im mniej tym lepiej, korzystając przy tym ze stonowanych barw.

Organizacja w sypialni.

Sypialnia jest miejscem, które powinno być przestronne i wolne od nieużytecznych mebli. Jednocześnie powinno zachowywać swoją funkcjonalność, dlatego warto pochylić się nad kwestią miejsc do przechowywania. W dużym pokoju można pokusić się o szafę z garderobą, która pomieści wszystkie przedmioty. W ten sposób pozbędziemy się z zasięgu wzroku niepotrzebnych rozpraszaczy, które kreują nastrój nieporządku i rozgardiaszu. W przypadku mniejszych pomieszczeń pomocną opcją może okazać się łóżko ze skrzynią, która zaoszczędzi miejsca w szafie i umożliwi przechowywanie na przykład odzieży sezonowej. Aby dobrze zagospodarować przestrzeń w niewielkich sypialniach można również wykorzystać potencjał parapetu. Dobudowując do niego nieduży blat, stanie się biurkiem, półką lub toaletką. Ciekawym pomysłem jest również komoda, która w przypadku braku możliwości posiadania szafy z garderobą, posłuży nie tylko do przechowywania odzieży, ale także jako miejsce do stawiania ozdób, zdjęć czy roślin doniczkowych.

Sypialnia idealna – podsumowanie.

Niezaprzeczalną prawdą jest, że perfekcja nie jest osiągalna. Nawet w przypadku wystroju sypialni. Próba dostosowania aranżacji do wszystkich porad i zasad, które mają za zadanie pomóc Ci w osiągnięciu stanu idealnego, może tylko bardziej zaszkodzić. Przedstawione wcześniej argumenty to jedynie wskazówki, którymi możesz sugerować się w trakcie planowania i urządzania swojej przestrzeni. Nie traktuj tego jednak jak wyrocznię. Najważniejszą regułą jest bowiem Twój komfort i wygoda. Sypialnia ma być Twoim miejscem i Twoim zacisznym kątem, który pozwoli Ci się wyciszyć, uspokoić i wypocząć. Jej wygląd, rozmieszczenie i dodatki mają podobać się przede wszystkim Tobie. Zaufaj sobie i kieruj się własnym instynktem, nawet jeżeli będzie on odbiegał od przyjętych na ogół zasad.