salon

Salon – dlaczego jest istotny?

Salon to pomieszczenie stanowiące centralną część Twojego domu. To właśnie w nim domownicy przebywają przez sporą część czasu, chcąc zrelaksować się na wygodnej kanapie. To tutaj spędzasz czas z rodziną przy oglądaniu telewizji, graniu w gry planszowe lub po prostu przy rozmowie z kubkiem herbaty w dłoni. Salon jest także wizytówką domu, bo często przyjmujemy w nim gości podczas uroczystych obiadów z najbliższymi lub towarzyskich spotkań z przyjaciółmi w piątkowe wieczory.

Ważne jest, aby salon spełniał potrzeby każdego z domowników, zarówno pod względem powierzchni jak i stylistyki. To właśnie te aspekty i drobne szczegóły decydują o komforcie, jakie pomieszczenie zapewnia użytkownikom, a także wizualnym odbiorze wnętrza. Zależy nam bowiem, aby salon był miejscem przytulnym, ale także estetycznym, w którym każdy będzie mógł poczuć się swobodnie.

Salon z aneksem kuchennym czy osobne pomieszczenie?

Salon połączony z kuchnią w formie aneksu to rozwiązanie, które dość często znajduje się w projektach domów i mieszkań. Wiąże się to z chęcią uzyskania maksymalnej przestrzeni we wnętrzu, poprzez likwidację podziałów w formie ścian. Korzystając z takiego rozwiązania należy jednak pamiętać, że nie może ono wpływać na funkcjonalność obu pomieszczeń. Musi znaleźć się w nich miejsce na niezbędne sprzęty, a domownicy powinni móc swobodnie się w nich poruszać. Łącząc ze sobą te dwie przestrzenie powinieneś zachować spójność aranżacji, aby tworzyły one harmonijną całość.

W salonie połączonym z kuchnią nie trzeba rezygnować z podziału przestrzeni. Można podejść do tego tematu w subtelny sposób, wykorzystując wyspę kuchenną, wysuwany blat czy zastosowanie innego materiału podłogowego.

Salon z aneksem kuchennym ma też swoje dobre strony w kontekście spotkań towarzyskich. Nie musisz tracić kontaktu z gośćmi, wychodzić w trakcie rozmowy i pozostawiać ich samych sobie, tylko dlatego, że w kuchni akurat gotuje się woda na kawę lub jesteś w trakcie przygotowywania dla nich ciepłego poczęstunku. Jednocześnie wadą takiego rozwiązania jest zapach, niekoniecznie zawsze przyjemny, który roznosi się w całym pomieszczeniu, a także hałas jaki wydają z siebie różne urządzenia i kuchenne sprzęty. To drobne rozpraszacze, które burzą spokój jaki salon ma za zadanie wykreować.

Salon jako oddzielne pomieszczenie jest swego rodzaju odcięciem się od reszty domu i związanych z nim elementów przeszkadzających. Jednocześnie daje nam więcej swobody w aranżacji. Warto w dalszym ciągu utrzymać je w podobnej stylistyce, ale w takim przypadku można zdecydować się na różne kolory ścian, faktury czy wzory.

Wybór osobnej kuchni lub tej połączonej z salonem zależy od indywidualnych potrzeb domowników, a także powierzchni, którą dysponujesz.

Jak zaprojektować przestrzeń w salonie?

Salon to nie tylko miejsce wypoczynku, ale jednocześnie strefa ruchu. Istotne jest, aby tak zorganizować przestrzeń relaksu, aby nie musieć przez nią przechodzić, kierując się na taras, do kuchni, jadalni czy innego z pomieszczeń. Szlaki komunikacyjne nie powinny przechodzić przez kącik telewizyjny, ale być tak rozplanowane, by móc swobodnie przemieszczać się pomiędzy wejściem do salonu, a drzwiami prowadzącymi do innych punktów mieszkania.

Wejście do salonu najlepiej sprawdza się, usytuowane naprzeciw okna. Dzięki temu, jeszcze przed przekroczeniem progu wydaje się jasnym i przestronnym miejscem. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, ważne jest, aby wejście było umiejscowione z dala od narożnika.

Urządzając salon nie należy zapominać o oświetleniu. Istotną rolę odgrywają okna, których duża liczba i wielkość wpływają na naturalne oświetlenie pokoju dziennego, a co za tym idzie, kreowanie przytulnego i przestronnego charakteru. Niezbędne jest oczywiście światło sztuczne, w którego skład wchodzi główne źródło znajdujące się na suficie, ale także punktowe lampki, oświetlające wybrane strefy.

Meble, czyli dopełnienie całości.

W salonie jednym z najważniejszych mebli jest narożnik lub wygodna kanapa. Dysponując niewielkim pomieszczeniem pierwsza opcja wydaje się najbardziej funkcjonalna, zwłaszcza w przypadku, kiedy narożnik posiada funkcję rozkładania. Ta cecha umożliwia przenocowanie zaproszonego gościa, ale także pełni rolę schowka na pościel, ubrania czy przedmioty sezonowe, które nie mają swojego stałego miejsca w domu.

Narożnik sprawdza się w trakcie spotkań towarzyskich. Jest wygodnym miejscem rozmów z rodziną czy przyjaciółmi, który zapewnia dość sporo miejsca dla każdego uczestnika. Estetycznym i użytkowym dodatkiem będą pufy, które uzupełnią przestrzeń wokół stołu, stwarzając rezerwowe miejsca siedzące.

Obecność komody w pomieszczeniu okazuje się nieocenioną pomocą. Poza walorami estetycznymi, dzięki którym wnętrze nabiera charakteru, służy jako ratunek od zagracenia pokoju. Jego potencjał jako mebel służący do przechowywania jest ogromny. Większość modeli posiada zabudowane szafki i szuflady, które zgrabnie ukryją to co niekoniecznie jest przeznaczone dla oka. Możesz przechowywać w niej ręczniki, bibeloty, pościele, obrusy czy albumy z rodzinnymi zdjęciami.

Telewizor w salonie to pozycja obowiązkowa i choć często jest on zawieszony na ścianie, na specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie, w dalszym ciągu pozostaje kilka łączących się z tym urządzeniem sprzętów, które również muszą znaleźć swoje miejsce. Dekoder, konsola czy kino domowe mogą zostać idealnie wyeksponowane dzięki szafce RTV, która jednocześnie ukryje plątaninę kabli. Dzisiejsze warianty tego mebla potrafią zachwycić swoim wyglądem, połączonym z funkcjonalnością. Mogą wkomponować się w wystrój Twojego salonu, jednocześnie tworząc dodatkowe miejsce do przechowywania i eksponując zarówno dekoracje jak i urządzenia elektryczne.

Stół z krzesłami w salonie to marzenie, na realizację którego nie każdy może sobie pozwolić. W przypadku dużej przestrzeni do zagospodarowania śmiało można jednak dokonać takiego zakupu. Taki stół staje się centralnym punktem salonu, bo to właśnie przy nim jemy posiłki w gronie najbliższych. Dobrze dobrane krzesła czynią z salonu miejsce kunsztowne i gustowne, przeznaczone do rodzinnych posiedzeń. Ich elegancki wygląd i solidna konstrukcja sprawia, że jedzenie będzie smakować lepiej.