dla dziecka
Pokój dziecięcy – jaka jest jego rola?
Pokoik Twojego dziecka to miejsce, w którym spędza on większą część swojego dnia. Łączy w sobie trzy funkcje, będąc miejscem zarówno do zabawy, nauki jak i spania. Chcąc zapewnić swojemu dziecku dogodne warunki do życia i rozwoju, istotna jest nie tylko funkcjonalność, ale także aranżacja wnętrza. To w jakim otoczeniu będzie rosła Twoja pociecha, będzie miało wpływ na jej samopoczucie, późniejsze zachowania oraz poczucie estetyki. Pokój dziecięcy powinien więc dawać maluchom radość, pobudzać kreatywność i zachęcać do podejmowania aktywności. Jednocześnie należy pamiętać, że dzieci rosną, a ich upodobania ciągle się zmieniają. To co Tobie wyda się piękne w przypadku pokoju dla niemowlaka, niekonieczne może spodobać się pięciolatkowi. Z tego względu nie warto inwestować dużych pieniędzy w sypialnię dla dziecka pod warunkiem, że nie wpłynie to na jakość, funkcjonalność i bezpieczeństwo przyjętych rozwiązań.
Jak wybrać pokój dziecka?
Mając do dyspozycji kilka pomieszczeń warto wybrać ten najbardziej słoneczny. Po powrocie do domu ze szkoły czy przedszkola, dobrze jest aby Twoje dziecko jak najdłużej korzystało ze światła dziennego. Wpływa ono korzystnie na jego zdrowie, samopoczucie oraz poprawia jakość snu. Istotne też jest aby zwrócić uwagę na miejsce przeznaczone dla biurka. Powinno być ustawione względem światła w taki sposób, aby dziecko nie zasłaniało sobie światła rączką. Z tego względu w innym miejscu będzie stał stolik przeznaczony dla dziecka praworęcznego, a inaczej dla dziecka leworęcznego.
Kolory ścian – które sprawdzą się najlepiej?
Okazuje się, że dobór kolorystyki w pokoju dla dziecka jest znacznie trudniejszy niż w przypadku własnej sypialni czy salonu. Poza Twoim upodobaniem i poczuciem estetyki, ważną rolę odgrywa przede wszystkim etap rozwoju dziecka.
Noworodek, zaraz po urodzeniu, nie widzi zbyt wiele. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres ochrony, dlatego ważne jest, aby nie oddziaływała na niego zbyt duża ilość bodźców. Te mogą sprawić, że niemowlak często będzie płakać i stanie się drażliwy. Postaw więc na stonowane kolory ścian, takie jak biele, beże i szarości. Jednocześnie takie barwy sprawią, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze, bardziej przestronne i będzie świetną podstawą do kolorowych dodatków.
Drugim elementem, który wraz z upływem czasu, warto wprowadzić, są kontrasty. Zestawienie przykładowo czarno-białych elementów również dobrze wpłynie na rozwój dziecka. Doskonale ćwiczą jego wzrok, pomagają w rozróżnianiu kształtów przedmiotów czy zwierząt i będą cennym dodatkiem do opowiadanych historii.
Do pokoju starszego dziecka można wprowadzać coraz więcej kolorów. W tym przypadku świetnie sprawdzą się pastele. Należy bowiem w dalszym ciągu pamiętać, aby nie przesadzać z dużą ilością mocnych barw. Mogą one utrudniać koncentrację, odpoczynek i niepotrzebnie przebodźcowywać dziecko. Krzykliwe kolory męczą wzrok, a w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, mogą okazać się przytłaczające.
Meble dla pokoju dziecięcego.
Przede wszystkim meble powinny być bezpieczne i spełniać swoje funkcje w pokoiku. Niezbędne w sypialni dziecka jest łóżko, szafa, miejsce do przechowywania zabawek, stoliczek i krzesełka lub biurko gdy już podrośnie. Gotowe komplety są już nieatrakcyjne i nudne. Szafa, łóżko i komoda z tej samej serii nie są koniecznością. Warto zabawić się w projektanta dla własnego dziecka i spróbować samemu połączyć różne style i kolory oraz na własną rękę dobrać do mebli uchwyty i dekoracje. Powieś ładne obrazki na ścianach lub połóż miękkie poduszki na łóżku. Ogranicza cię tylko własna kreatywność.
Meble w pokoiku dziecięcym nie powinny być masywne, bo z całą pewnością przytłoczą wnętrze. Zwłaszcza jeżeli pomieszczenie nie jest zbyt duże. Meble wykonane na wymiar będą bardziej pojemne od gotowych, zakupionych w sklepie, ponieważ możesz dopasować je do posiadanej przestrzeni oraz pod kątem potrzeb Twojego dziecka.
Fronty z bajkowymi motywami dekoracyjnymi, mogą za jakiś czas się znudzić. Twoja pociecha wraz z biegiem czasu i rozwoju, zmienia swoje upodobania co do oglądanych animacji. Ulubieni bohaterowie na okrągło ulegają zmianom, dlatego warto postawić na bardziej neutralne wykończenie a bajkowe motywy zastosować w postaci ozdobnych drobiazgów.
W przypadku mebli wolnostojących, pomimo urzekających swoim kształtem i wyglądem rozwiązań, należy przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo. Nawet najładniejsze meble stanowią zagrożenie dla Twojej pociechy. Dzieci w pewnych etapach swojego rozwoju, lubią wspinać się na szafki czy stoliki, dlatego ważne jest, aby przymocować takie elementy do ściany. W innym przypadku, mogłoby dojść do wypadku. Wybierajmy także modele bez ostrych krawędzi oraz takie, w których szuflady wysuwają się płynnie. Aby uniknąć nabicia sobie guza, uderzeniem główką w uchwyt szafki, warto wymienić standardowe gałki na uchwyty wykonane z miękkich pasków lub przynajmniej zaopatrzyć się w specjalne, piankowe zabezpieczenie. Wygodną i bezpieczną opcją są także komody z otworami zamiast uchwytów, w które wkłada się dłoń, celem jej otwarcia.
Meble dziecięce powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Dzięki temu będzie mogło z nich samodzielnie korzystać. Małe krzesełka i stolik będą komfortowe i bezpieczne. Zabawki warto umieścić na niższych półkach, aby maluch nie musiał wspinać się wyżej. Maskotki, klocki czy inne drobiazgi można wrzucić do specjalnych koszy czy pojemników stojących na podłodze. Książeczki ustaw na półeczkach naściennych, na wysokości, do której dziecko będzie miało swobodny dostęp.
Jakie meble w pokoju dla niemowlaka?
Kupując łóżeczko z myślą o dalszym rozwoju dziecka, zainwestuj w mebel ze szczebelkami i możliwością obniżania lub podwyższania materaca. Dzięki takiej funkcji, maluch nie wydostanie się na zewnątrz, kiedy zacznie się już samodzielnie poruszać, a Tobie zaoszczędzi bólu kręgosłupa przy ciągłym nachylaniu się do dziecka. Szczebelki umożliwią dziecku swobodne rozglądanie się i poznawanie otoczenia.
Pierwsze dni noworodka to nieustanna zmiana pieluszek i warto urządzić sobie do tego wygodne miejsce. Aby dziecko znajdowało się na wysokości Twojego brzucha, warto zaopatrzyć się w przewijak na podwyższeniu. Są one często wyposażone w szuflady lub półki, które umożliwią Ci przechowywanie najpotrzebniejszych przyborów toaletowych takich jak chusteczki, pampersy, oliwki czy pudry. Jeśli jednak Twoja przestrzeń jest zbyt mała, aby ustawić dodatkowy mebel, możesz pomyśleć o przewijaku nakładanym na łóżeczko lub w zestawie z wanienką.
Dobrą opcją, choć niezupełnie konieczną jest miejsce do karmienia. Dla matki karmiącej idealnie sprawdzi się wygodny fotel, ale nad jego położeniem warto zastanowić się dopiero, kiedy dziecko pojawi się już w domu. Dopiero wtedy możesz poznać jego preferencje i upodobania. Jedno dziecko będzie lubiło przebywać w zaciemnionym kącie. Drugie z kolei zupełnie odwrotnie, będzie czuło się lepiej w jasnej przestrzeni.
Jeśli zastanawiasz się, co powinno znaleźć się na podłodze w pokoiku dziecięcym, wiedz, że dywan nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy bowiem ograniczyć elementy, które sprzyjają rozwojowi alergenom. Zamiast tego, pomyśl o rozkładanej macie, która zainteresuje raczkujące niemowlę.
Pokój dziecięcy – podsumowanie.
Pokój dla dziecka powinien zmieniać się wraz z Twoją pociechą. Rozwój wiąże się z ciągłą zmianą jego potrzeb i upodobań, dlatego stawiaj na neutralne rozwiązania. Wystrój uzupełniaj kolorowymi dodatkami z motywami ulubionych bajek czy postaci, które łatwo będziesz mogła wymienić. Jednocześnie nie zapominaj o funkcjonalności pomieszczenia, które musi łączyć ze sobą strefę odpoczynku, zabawy, a w późniejszych etapach także nauki. Nie zapominaj o bezpieczeństwie i staraj się przewidzieć zagrożenie jakie niosą za sobą poszczególne meble, podczas ich wyboru.