Wpływ przestrzeni na samopoczucie Twojego dziecka.

Pokój Twojego dziecka to miejsce, w którym powinno ono się czuć komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Pełni funkcję ostoi, gdzie dziecko odpocznie po długim dniu pełnym obowiązków szkolnych i nabierze sił na kolejne wyzwania.

Twoja pociecha powinna chętnie spędzać w nim czas. Pozytywny nastrój łatwiej jest uzyskać poprzez kolorowe barwy w jasnych odcieniach. Kontrastowe zestawienia i jaskrawe kolory mogą niepotrzebnie pobudzać i przytłaczać.

plh meble (1)

Ergonomiczność

Na nastrój i wygodę życia niewątpliwie wpływa ergonomia pomieszczenia, w którym funkcjonuje Twoje dziecko. Dobrze zaaranżowany pokój jest dopasowany do jego mieszkańca.

Podstawowymi czynnikami, które wpływają na ergonomię pomieszczenia są m.in.:

– wielkość pomieszczenia

– oświetlenie

– układ wnętrza

– odpowiednie umeblowanie

– czystość powietrza i temperatura

plh meble (4)

Zbyt małe pomieszczenie może negatywnie wpływać na psychikę Twojego dziecka. Niedoświetlenie będzie utrudniać funkcjonowanie w nim. Ciemne wnętrze będzie przytłaczać i wprawiać w senny nastrój. Podobnie może być w przypadku zbyt wysokiej temperatury.

Szczególną uwagę należy zwrócić na umeblowanie pokoju. Trzeba tak zaplanować przestrzeń, aby w komfortowy i łatwy sposób móc korzystać z poszczególnych mebli, jednocześnie bez problemu poruszając się pomiędzy nimi. Jeśli nie zwrócimy na to szczególnej uwagi, może okazać się, że dziecko będzie uderzać drzwiami o stół, nie ma jak dostać się do fotela przy biurku, a żeby usiąść wygodnie na łóżku, będzie musiało przesuwać stolik. Dlatego ważne jest, aby na wstępie zapoznać się z wymiarami pomieszczenia, które pomogą rozplanować wnętrze.

plh meble (2)

Kolory

Niedobór światła i nieco ponury klimat, który panuje w Polsce przez większą część roku, warto zrekompensować sobie jasnymi i świeżymi kolorami na ścianach. I mimo, że dobór farb do aranżacji wydaje się sprawą łatwą, to prostota ta jest tylko pozorna. Poza wyborem koloru z palety barw, trzeba jeszcze wybrać jego odcień, nasycenie i temperaturę. Czasami niewielka różnica może wpłynąć na odbiór wnętrza. Zwłaszcza jeśli nie zostanie on zgrany z nasłonecznieniem.

Promienie słoneczne sprawiają, że intensywne kolory podbijają swój walor. Wydają się bardziej intensywne niż w pokojach zacienionych. Dlatego w pomieszczeniu o wysokim poziomie nasłonecznienia nie sprawdzają się kolory takie jak: czerwony, żółty czy pomarańczowy. Najlepszymi kolorami do pokoju o południowej ekspozycji są chłodne beże, złamane biele, szarości i błękity. Jeśli jednak wnętrze pokoju Twojego dziecka jest zlokalizowane od strony północnej, co przyczynia się do deficytu światła słonecznego, dobrze jest ocieplić je i rozjaśnić wizualnie. Najlepiej sprawdzą się przy tym jasne farby o ciepłych odcieniach. Dobrze jest wybrać łagodne barwy żółci, beżu, różu, fioletu czy błękitu. Pamiętaj jednak, aby nie były one zbyt nachalne i intensywne. Wymienione barwy pomogą Twojemu dziecku się zrelaksować i wyciszyć. Jeśli przesadzisz z natężeniem danego odcienia, pokój stanie się zbyt ciemny, przytłaczający i będzie niepotrzebnie pobudzał Twoje dziecko.

Jeśli jednak urządzasz pokój dla nastolatka, musisz wziąć pod uwagę, że sypialnia jest nie tylko miejscem jego wypoczynku, ale także pracy. Dziecko będące w szkole średniej coraz więcej czasu spędza przy nauce, podejmuje dorywcze zatrudnienie, które w dzisiejszych czasach często wiąże się z pracą zdalną lub najzwyczajniej rozwija swoje umiejętności i zainteresowania. Szczególnie istotny jest fakt, czym konkretnie zajmuje się Twoje dziecko. Kolory w jego pokoju powinny korespondować z charakterem jego zajęć.

Jeśli to co robi wymaga skupienia, polecane są błękity. Jeśli kreatywności, sprawdzą się odcienie czerwieni, oranży czy żółci. Jeśli dziecko dużo czasu spędza przed komputerem, w pomieszczeniu powinna pojawić się zieleń. Może być to pomalowany na zielono fragment ściany lub prawdziwa zieleń w doniczce.

Podsumowując, jasne i wesołe kolory wprowadzą energię i życie do wnętrza. Są one szczególnie potrzebne w miejscach, gdzie światło słoneczne nie dociera w dużych ilościach. Tam gdzie jednak jest go sporo, wnętrze warto nieco ochłodzić stonowanymi barwami. W blasku słońca nabiorą jego ciepła, bez obawy że szybko spłowieją.

plh meble (3)

Przytulna atmosfera

Mimo wszystko nie należy zapominać o strefie odpoczynku. Strefa komfortu doskonale wpływa na samopoczucie Twojego dziecka. Chodzi o przytulne miejsce, w którym Twoja córka lub syn, będą mogli usiąść z ulubioną książką i gorącą herbatą. Dobrze jest aby w miłym kąciku znalazły się kocyk i miękkie poduszki. Konieczne jest wygodne siedzisko, na przykład fotel. Oświetlenie w tym miejscu powinno dawać łagodne, ciepłe i przytłumione światło. Pomocne mogą okazać się drobiazgi, dzięki którym wnętrze nabierze przytulnego charakteru. W takim wypadku sprawdzą się świece, dywany, zasłonki, kwiaty, książki, ozdoby ceramiczne lub rzeczy zrobione z drewna. Wszystko zależy od gustu i upodobań Twojego dziecka, dlatego dobrze jest wcześniej przedyskutować z nim tą kwestię lub pozwolić mu samemu wybrać dodatki.

Urządzając przestrzeń przeznaczoną dla Twojego dziecka, sugeruj się przede wszystkim jego upodobaniami. To ono ma czuć się w swoim pokoju dobrze, nawet jeśli nie współgra ono z trendami lub zasadami idealnej aranżacji wnętrza. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wystrój może wpłynąć na samopoczucie człowieka. Dlatego warto zainwestować w aranżacje nieco wysiłku i czasu, tak aby zapewniało nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również odzwierciedlało nas samych. Pokój powinien być ostoją Twojego dziecka oraz miejscem, do którego z przyjemnością będzie wracało, bo zapewni ukojenie i szczęście.

plh meble (5)
Tags: No tags

Comments are closed.