Dylemat rodziców, którzy decydują się na zakup mebli do pokoju dziecięcego wynika najczęściej z kilku kwestii. Czy warto inwestować w meble drewniane, które są droższe, skoro dziecko z nich wyrośnie i będzie je trzeba za kilka lat wymienić? Czy warto kupować meble drewniane, skoro dziecko podczas użytkowania może je zniszczyć? Postaramy się rozwiać wątpliwości.
Jakie meble są potrzebne do pokoju dziecka?
Listę mebli do pokoju dziecięcego warto uzależnić od wieku dziecka. Dla maluszka potrzebne jest łóżeczko, komoda z przewijakiem i regał na podręczne rzeczy oraz przybory maluszka. Z czasem przyda się szafa na ubrania oraz dodatkowy regał na zabawki. Warto zaopatrzyć się w taki zestaw od razu, żeby zachować spójność stylistyczną w obrębie pokoju i zaplanować rozkład mebli we wnętrzu. Dziecko ok. 5-letnie chętnie skorzysta z biurka. Często biurko zajmuje miejsce komody. Gdy dziecko dorasta do wieku 8-10 lat, okazuje się, że dotychczasowa szafa na ubrania przestaje wystarczać i również wymaga wymiany na większą. W międzyczasie przewija się temat łóżka, które w zależności od modelu wymaga wymiany ze względu na rozmiar i zabezpieczenia.
Jak poradzić sobie z wymianą pojedynczych mebli, żeby nie stracić spójności w obrębie pokoju dziecięcego, przy równoczesnym zadbaniu o dalszą funkcjonalność?
ŁÓŻECZKO DO POKOJU DZIECIĘCEGO:
Łóżeczko dla niemowlaka warto kupić większe i stopniowane, jeśli nie chcemy być zmuszeni po kilku miesiącach do wymiany. Można kupić łóżeczko, które poprzez rozkładanie zmienia funkcjonalność na łóżko.
SZAFA NA UBRANIA DZIECIĘCE:
Warto zakupić szafę wolnostojącą, o większym rozmiarze, żeby nie wymagała wymiany przez pierwsze lata. Jeśli jej styl będzie uniwersalny, bez trudu dopasujemy do niej inne meble, które być może z czasem będą się pojawiać. Starsze dziecko lubi przeprowadzać w swoim pokoju różne metamorfozy. Szafa, która nie narzuca stylu łatwiej wkomponujecie w zmieniającą się stylistykę pokoju.
KOMODA Z PRZEWIJAKIEM:
Komoda to wygodny zestaw szafek lub szuflad, które latami pomogą w przechowywaniu najróżniejszych kategorii rzeczy. Dodatkowy przewijak może być w każdej chwili zdemontowany, a komoda dalej może pełnić swoje funkcje.
REGAŁ:
Regał, czyli system otwartych bądź częściowo zamkniętych półek pozwoli przechowywać książki, podręczne zabawki, dekoracje. Jest również meblem na lata praktycznego wykorzystania.
Czy warto zainwestować w meble drewniane?
Czasem jeden mały akcent drewna wystarczy, by dodać ciepła i uzyskać określony styl w pomieszczeniu. Jednak design nie jest tu głównym parametrem. Warto wziąć pod uwagę także aspekty ekologiczne oraz żywotność mebla. Meble drewniane są przyjazne dla środowiska, a przede wszystkim budują zdrowe otoczenie dla maluszka. Drewno jako naturalny surowiec doskonale sprawdzi się także, gdy będziemy chcieli odnowić meble po kilku latach. Zabiegi szlifowania i ponownego zabezpieczenia warstwami ochronnymi i lakierami pozwoli odzyskać pierwotny wygląd mebla i dawną świeżość. Drewno jest szlachetnym surowcem i pięknie się starzeje. Powstające przez lata rysy czy wgniecenia można naprawić. Dlatego meble drewniane mogą zostać w naszych domach na długo i budować bajkowe i sentymentalne wspomnienia naszych dzieci. Jednak, żeby tak mogło być, warto postawić na uniwersalny projekt mebli, który sprawdzi się w różnych przedziałach wiekowych. Innymi słowy, dobrze jest wybrać meble rosnące razem z dzieckiem, a więc większe szafy, komodę z odkręcanym przewijakiem, łóżeczko, które może być przeinstalowane na łóżko.
Meble dziecięce – jaki wybrać styl?
Rekomendujemy wybór uniwersalnego desingu mebli zarówno jak chodzi o styl, kolorystykę, aplikacje dekoracyjne jak I rozmiar. Następnie radzimy zagrać kolorami, tkaninami oraz dodatkami dekoracyjnymi. Stworzymy bezpieczne i inspirujące środowisko, które rośnie razem z dzieckiem. Drewniane akcenty, takie jak lampa ozdobne półki, drewniane zegary czy dekoracje ścienne także dodadzą uroku w przestrzeni naszych małych bohaterów.
Warto pomyśleć o naturalnych roślinach, które będą korespondować z drewnem.
Nie zapomnijcie o tym, by w urządzonej przestrzeni zostawić rezerwę na pojawiające się nowe zabawki, książeczki, ubrania dziecka itp. Warto dopasować pudła, które okażą się niezastąpione w segregacji przedmiotów i utrzymaniu porządku.